Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kącik kolekcjonera

Kolekcjonowanie monet może być nie tylko interesującym hobby, ale też źródłem zysku. Nie jest tajemnicą, że unikatowe monety mogą z czasem wielokrotnie zyskać na wartości. Innymi słowy wartość kolekcjonerska może być o wiele większa od wartości kruszcu zawartego w monecie – zależnego przecież od wahań cen złota i srebra.

Na co należy zwracać przede wszystkim uwagę? Najcenniejsza moneta świata, amerykański Double Eagle z 1933 roku uzyskał podczas aukcji zawrotną cenę ponad 7,5 miliona dolarów. Skąd taka suma? Pierwotny nakład tej monety wynosił 450 000 sztuk, ale po 1937 wydano dekret o zakazie gromadzenia złota (były to czasy Wielkiego Kryzysu) i w konsekwencji przetopiono prawie cały nakład na sztabki złota. Obecnie istnieją jedynie trzy takie monety o potwierdzonej autentyczności. Wynika z tego, że im mniejszy nakład czyli ilość dostępnych egzemplarzy danej monety, tym jej wartość kolekcjonerska jest większa. Innymi, szczególnie cennymi monetami są numizmaty zawierające braki, błędy czy wszelkiego rodzaju cechy czyniące je jedynymi w swoim rodzaju.

Kolekcjonerstwo prywatne, mające swoje początki około XIV wieku, praktykowane głównie przez możnych i monarchów, stało się zaczątkiem wielkich i niezwykle cennych zbiorów numizmatycznych. W czasach renesansu antyczne numizmaty miały ogromną wartość; za pierwszego wielkiego kolekcjonera uważa się Francesca Petrarkę, prekursora włoskiego Odrodzenia. Szukano wtedy na monetach podobizn sławnych mężów – stawianych również dzisiaj za wzór człowieka i humanisty. Od tamtego czasu każdy światły mąż poczytuje sobie za obowiązek stworzyć własną kolekcję monet.

Nie jest tajemnicą, że nie da się zebrać wszystkich monet świata – ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Kolekcja jako całość osiąga jednak większą wartość gdy jest możliwie kompletna. Oznacza to, że warto poświęcić się kolekcjonowaniu określonego typu monet. Istnieją kolekcje konkretnych nominałów, monet poświęconych postaciom historycznym, wydarzeniom czy też faunie lub florze, budynkom oraz miejscom. Niektórzy kolekcjonują monety tylko z jednego okresu historycznego lub pochodzące tylko z jednego państwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl