Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Oktawian August

Pierwszy cesarz Imperium Rzymskiego, wielki reformator, który po długim okresie wojen domowych zaprowadził Pax Romana – pokój rzymski, kiedy wkroczył na drogę mającą zaprowadzić go na szczyt władzy i potęgi miał zaledwie 18 lat. Dzięki mądrym i przemyślanym decyzjom (Festina lente – śpiesz się powoli to jedno z jego ulubionych powiedzeń) nie tylko pomścił śmierć swojego przybranego ojca – Juliusza Cezara, ale też udało mu się przeżyć niebezpieczną walkę polityczną o dziedzictwo zamordowanego dyktatora. Po zwycięstwie nad Markiem Antoniuszem i Kleopatrą stał się jedynym panem Imperium.Oktawian August Nie przyjął jednak tytułu króla, do którego Rzymianie odczuwali szczególną niechęć (między innymi za takie ambicje zamordowano Cezara), lecz zachował fasadę republikańskich rządów.

Opierał swoją władzę na dzierżeniu najważniejszych prerogatyw jakie dawały mu zajmowane urzędy – konsula, trybuna ludowego czy najwyższego kapłana. Stworzony przez niego system nazwano pryncypatem, a samego Oktawiana tytułowano właśnie primus inter pares czyli pierwszy między równymi. Dodatkowo przyznano mu imię August, które można tłumaczyć jako wspaniały, najwznioślejszy oraz przydomek Pater Patriae czyli Ojciec Ojczyzny.

Mimo dysponowania największym majątkiem liczonym w milionach sestercji, mieszkał skromnie jak zwykły obywatel. Za jego rządów, po długich latach wojen wreszcie zapanował pokój, rozkwitał handel, architektura i sztuka. Był opiekunem Horacego i Wergiliusza, jego przyjaciel i współrządca – Marek Agryppa wybudował Panteon, sam Oktawian wzniósł świątynie Marsa i Apolla. Mówiono, że zastał Rzym ceglany, a zostawił murowany. Przeprowadził też wiele reform, między innymi monetarną, wprowadzając na stałe do obiegu aureusy - złote monety, wcześniej emitowane jedynie na specjalne okazje. Zmarł w 14 roku n.e. po długich i mądrych rządach. Jego ostatnie słowa do rodziny i przyjaciół brzmiały ponoć: Czy sądzicie, że dobrze odegrałem swoją rolę w tej życiowej farsie? Po śmierci został zaliczony przez Rzymian w poczet bogów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl